Naposledy aktualizováno: 19.11.2024 16:35:19
Na úvodní stranu

Místní knihovna Sudoměřice

 

Zřizovatel:

Obec Sudoměřice

http://www.obec­sudomerice.cz/ 

Z historie knihovny:

O obecní knihovně v Sudoměřicích se začalo mluvit již v roce 1904 a 1906, kdy bylo z obecního rozpočtu vyčleněno 20 korun na tuto knihovnu. Ovšem až roku 1924 obecní zastupitelstvo schválilo zřízení veřejné obecní knihovny. Během II. světové války byl v obci vydán zákaz pořádání tanečních zábav, což zapůsobilo na místní mládež, a tak se začala scházet každý večer v obecní knihovně, jež sídlila na budově dnešního statku, a oživovala staré zvyky, což bylo draní peří, odrhávání turkyně nebo pořádání tajných tanečních zábav ve stodolách či mlýně. Knihovníkem byl tehdy Martin Káčerek, který byl už osmým knihovníkem v obecní knihovně od jejího založení.
V roce 1961 měla knihovna již 2917 svazků, 236 pravidelných čtenářů, z toho 121 z řad mládeže. Knihovnu navštívilo 3226 osob a vypůjčeno bylo 9 678 knih. Knihovna také obdržela krajské vyznamenání a získala darem 40 židlí, 6 kulatých stolů a 2 věšáky. Díky výtěžku ze sběru železa, jež organizovala vedoucí knihovny Ludmila Macháčková a finanční podpoře JZD, bylo zajištěno půjčování knih zdarma všem občanům. A za tyto svoje služby knihovně a jejím čtenářům byla v roce 1964 vyhodnocena jako nejlepší pracovnice v knihovně v celém tehdejším Jihomoravském kraji.
V červenci 1967 se knihovna přestěhovala do nových místností v domě čp. 33 a opět otevřena v říjnu. Tehdy také odmítlo tehdejší JZD na knihovnu přispívat, a tak se začal vybírat poplatek za legitimaci. V důsledku tohoto opatření klesal počet čtenářů i počet nakoupených knih, avšak situace se postupně zlepšila.

Ze současnosti:

V dnešní době nabízí Místní knihovna svým čtenářům výběr z 3735 knih, které doplňují také knihy z výměnného fondu. Obec každoročně přispívá několika tisíci na nákup nových knih, kterými se stávající fond stále aktualizuje. Knihovna získává knižní tituly také od samotných čtenářů, kteří darují tituly ze svých domácích knihoven.
Co se týče čtenářů, jejich počet je přes 100 ročně a knihovnu ročně navštíví přes 1500 občanů obce.
Knižní fond je rozdělen na hlavní oddíly, které jsou beletrie, naučná literatura a knihy pro mládež do 9 let a od 9 let. Z beletrie jsou pak vyčleněny detektivky od světových autorů, českých autorů a poezie. Naučná literatura je přehledně rozdělena do různých sekcí jako např. cestopisy, slovníky, kuchařky, knihy o zahradě atd. A patří sem také naučná literatura pro mládež.
Fond také prochází jednou za 5 let revizí, při které dochází k vyřazení knih, které jsou poškozené, opotřebované nebo svým obsahem již nevyhovují požadavkům knihovního fondu. Poslední revize proběhla v roce 2024. Vyřazené knihy a některé knihy, které čtenáři nabídnou knihovně jako dar, jsou pak nabídnuty občanům obce k odkoupení za symbolickou cenu v dnes již zavedené akci knihovny, a to je Burza vyřazených a darovaných knih, která je mezi občany velmi oblíbená. 
Mezi služby knihovny patří nejen půjčování knih, ale čtenáři mají také možnost si knihy rezervovat, pokud je má půjčené jiný čtenář. A to buď přímo přes knihovníka nebo si knihy mohou sami rezervovat přes on-line katalog. V sekci Rady pro čtenáře naleznou rady, jak se přihlásit do svého čtenářského konta i jak si zarezervovat knihy z pohodlí domova. Žáci a studenti se mohou na knihovnu obrátit i v případě svojí povinné četby. V případě, že čtenář požaduje knihy, které nejsou dostupné ve fondu knihovny, může je získat přes výměnný fond nebo meziknihovní výpůjční službu Městské knihovny v Hodoníně.
Jako další službu občanům knihovna nabízí rezervaci knih z výměnného fondu nebo přes meziknihovní výpůjční službu. Pokud budou mít čtenáři zájem, mohou nahlásit tyto knihy paní knihovnici a ta je rezervuje ve fondu Městské knihovny Hodonín. Nově si mohou čtenáři půjčovat a rezervovat také audioknihy (zvukové knihy) z výměnného fondu nebo přes meziknihovní výpůjční službu, které jsou do knihovny posílány s tištěnými knihami z výměnného fondu. 
Mezi další služby Místní knihovny patří besedy s dětmi ze Základní školy a Mateřské školy, kde děti dostanou informace o knihovně a nových knihách, jak s knihami zacházet a jak získávat informace právě z těchto dokumentů. A tyto besedy se konají většinou dvakrát ročně. Knihovna pořádá také besedy s různými regionálními spisovateli a spisovatelkami. Čtenáři již měli možnost se tak seznámit s Petrem Gruberem, Naďou Horákovou, Vladimírou Klimeckou, Věrou Fojtovou, Jiřím Jilíkem a Lucií Hlavinkovou.